Koje su komplikacije operacije mrene?
Iako je to rutinska operacija, ipak se radi o operaciji. A svaka operacija nosi rizik komplikacija. Komplikacije mogu biti intraoperativne ( tokom operacije) i postoperativne. Najčešća komplikacija je neuspješnost implantacije leće, te tada pacijent ne vidi, odnosno treba ponoviti operaciju sa stavljanjem leće (sekundarna implantacija), ali se mogu javiti i druge komplikacije (krvarenje, upala, porast očnog tlaka). Postoperativne komplikacije su duže zamućena rožnica, kriva dioptrija umjetne leće, pomak umjetne leće te upale. Operacija se radi u operacionoj sali, u sterilnim uvjetima jer upala može uzrokovati potpunu sljepoću. Moramo biti svjesni da operacija mrene može dovesti do potpune sljepoće (rijetko).
Koji su otežani uvjeti za operaciju?
Princip operacije je da se na malu rupicu uz široku zjenicu otvori vrećica i tada lagano smrvi i usisa zamućena lećica ultrazvukom te se u tu vrećicu stavi umjetna lećica. Ako imate zrelu mrenu (tvrdu), povišeni očni tlak, ako imate visoku dioptriju, ako se ne širi zjenica ili imate mlohavu šarenicu tada je za očekivati otežanu operaciju sa većom mogućnošću komplikacija.
Kako se moram pripremiti za operaciju?
Morate donijeti odluku da Vam mrena smeta, nemojte dozvoliti da Vas se nagovara na operaciju. Operacija je puno lakša kada ste Vi sami odlučili da "riješite" mrenu. Prije operacije je potrebno učinit preoperativnu obradu (osnovni lab. nalazi i internistički pregled) zbog procjene općeg stanja.
Prije operacije morate se javiti na očni pregled da se ustanovi da je Vaš slab vid uzrokovan mrenom, a ne nekim drugim očnim bolestima (glaukom, makularna degeneracija) te se mora napraviti biometrija (točno određivanje dioptrije leće koja se implantira) tako da se postigne maksimalno dobar vid bez naočala.
Na dan operacije uzimate svoju svakodnevnu terapiju i prije operacije lagano doručkujete. Kod dolaska se obično daje tableta za smirenje i kapaju kapi za širenje zjenice.
Nakon operacije se obavezno morate pridržavati savjeta liječnika jer je tada brži oporavak i manja mogućnost razvoja infekcije. To znači da morate redovito kapati kapi protiv infekcije i upale, da morate mirovati i ne raditi teške fizičke poslove. U slučaju bilo kakvih smetnji ili sumlje na moguću komplikaciju bez razmišljanja se morate javiti liječniku.
Oporavak u pravilu traje 8-10 dana, a nakon toga postepeno ulazite u vaš svakodnevni ritam aktivnosti. Nakon 2-3 tjedna se ordiniraju naočale, ako su potrebne.
Kakve se leće koriste za operaciju mrene?
To su intraokularne umjetne leće, što znači da idu u oko, na mjesto odstranjene zamućene lećice i ne vade se (to nisu kontaktne leće). Postoji više vrsta leća, osnovne su lećice kojim se vraća vid na daleko, a za blizu se koriste naočale (monofokalne). Ako pacijent ima veće cilindre, onda se stavljaju lećice sa cilindrima (torične) a ako pacijent ne želi nositi naočale tada se stavljaju multifokalne leće (imaju ugrađene dioptrije za daleko, rad na računalu i blizinu). Važno je točno odrediti dioptriju intraokularnih leća koja se određuje biometrijom sa specijalnim aparatom (svako oko ima svoju dioptriju, nema standardnih dioptrija).
Može se ponovno vratiti mrena?
Ne može, može se samo zamutiti vrećica u koju je implantirana umjetna lećica i tada se to rješava laserskim čišćenjem zamućenja stražnje kapsule vrećice. To je jednostavna i brza metoda liječenja, nije operacija. Ambulantno se učini YAG Laser kapsulotomija.